MPK Wrocław z dotacją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z programu Zielony Transport Publiczny. Przewoźnik otrzyma 78 mln złotych na zakup 21 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą. Środki pomogą sfinalizować przetarg ogłoszony kilka tygodni temu.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach programu Zielony Transport Publiczny na zakup zeroemisyjnych autobusów elektrycznych.
Będzie rozstrzygnięcie przetargu?
Wsparcie w wysokości 78 mln 358 tys. 300 zł pozwoli na zakup 21 nowoczesnych autobusów elektrycznych (12 solo i 9 przegubowych) wraz z systemami ich ładowania i infrastrukturą towarzyszącą w zajezdni autobusowej oraz na pętli na terenie portu lotniczego. Przetarg na to
zadanie już trwa i aktualnie jest na etapie
oceny złożonych ofert. – To dla nas ważny dzień. Podpisaliśmy dzisiaj umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, dzięki której spółka otrzyma 78 milionów złotych na zakup 21 pojazdów elektrycznych oraz budowę koniecznej infrastruktury towarzyszącej – powiedział Witold Woźny, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.
Oprócz zakupu samych pojazdów, przedsięwzięcie objęte wsparciem bezzwrotnym obejmuje również:
- budowę infrastruktury ładowania. Stacje szybkiego i wolnego ładowania zapewnią sprawną i efektywną obsługę nowych autobusów (dofinansowanie na poziomie 50 proc.). Nowe stanowiska ładujące pojawią się na zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej, ale szybka stacja ładująca powstanie również na końcu pętli autobusowej przy wrocławskim porcie lotniczym.
- szkolenia dla 63 kierowców i 39 pracowników technicznych. Zostaną oni przeszkoleni z zakresu obsługi autobusów elektrycznych i infrastruktury ładowania, co zapewni bezpieczną i efektywną eksploatację nowego taboru.
Korzyści dla Wrocławia i jego mieszkańców
– Mamy nadzieje, że nowoczesne, ciche i komfortowe autobusy zachęcą wrocławian do częstszego korzystania z transportu publicznego. Realizacja tej umowy spowoduje, że będziemy mieć do dyspozycji łącznie 34 pojazdy elektryczne, powstaną też nowe zielone linie. O szczegółach dotyczących pojazdów oraz ich wykorzystania będziemy mogli poinformować po ostatecznym rozstrzygnięciu przetargu – powiedział Przemysław Nowicki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.